تبلیغات
*بانک نوحه بشکرد* - چرا حضرت مهدی(عج) ظهور نمی‌كند؟ logo
برای سلامتی امام عصر صلوات
هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
درباره ما
شماره حساب سیبا ( 0339848357009 ) بنام هیئت مذهبی سیدالشهداء روستای گروغ نزد بانك ملی جهت واریز نذورات و کمکهای مردمی.
نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
مطالب اخیر وبگاه
امام(عج) در توقیع معروف خود به شیخ مفید (ره) مى‌نویسد: «اگر شیعیان ما كه خداوند بر انجام طاعت موفقشان بدارد، در وفا كردن به عهد ما همدل بودند مباركی ملاقات ما از آن ها به تأخیر نمی افتاد.»
 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، برای تحقق ظهور به عنوان حكومت عدل جهانی، طبق راوایات وارده از اهل بیت علیهم السلام چهار شرط لازم است:

١. وجود رهبر جهانى

٢. برنامه و استراتژى حركت و حكومت

٣. یاوران

۴. پذیرش جهانی(۱) 

۱. وجود رهبر جهانى

رهبر انقلاب عظیم انقلاب امام مهدی (عج)، بزرگ مردی از دودمان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و سلسله نورانی امامت است كه در دامان ولایت پرورش یافته و وارث علوم انبیا و آگاه به قرآن و معارف دین است. پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) در بیانی فرمود:
«مهدی این امت از ما است، كسی كه زمین را از قسط و عدل پر می‌كند همان‌گونه كه از جور و ظلم پر شده است.»(۲)

٢. برنامه و استراتژى حركت و حكومت؛

برنامه آن حضرت بر اساس روایات، پس از دعوت به راستی، حركت مسلحانه تا نابودی كامل شرك و كفر و فساد است. به عبارت دقیق‌تر، حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هنگام ظهور، ابتدا مردم را دعوت به دین حق و امامت خویش می‌كند و اگر كسی مخالفت كرد و خواست به راه شرك و كفر و تباهی ادامه دهد، حضرت با وی مقابله می‌كند. این روش بر گرفته از قرآن است.
برنامه حضرت در بخش دوم نیز بر اساس عمل به كتاب خدا و سنت پیامبر است. قانونی كه از طرف خالق و پروردگار انسان فرستاده شده و تضمین‌كننده سعادت دنیایی و آخرتی او است. پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در بیانی فرمود:
«سیره و سنت او، سنت من است. مردم را بر دین و آیین من به پا خواهد داشت و آنان را به كتاب پروردگارم دعوت می‌كند.»(۳)

۳. یاوران

از شرایط و زمینه‌هاى حكومت كه نیاز به تحقق دارد،وجود یاوران لایق است. براى تحقق حكومت عدل جهانى،یاوران حضرت،از نظر كمى(تعداد)و كیفى(اوصاف و ویژگى‌ها)،باید به گونه‌اى باشند كه بتوانند حاكمیت دنیاى بزرگ حضرت مهدى عجّل اللّه تعالى فرجه الشّریف را عهده‌دار شوند. از نظر كمى(تعداد)،چنان‌كه در بعضى از روایات آمده،تعداد یاوران حضرت ٣١٣ تن هستند كه مقصود هسته مركزى یاوران است.در روایات دیگر به حلقه‌هاى بیشترى از یاوران حضرت اشاره شده كه گرد هم خواهند آمد.(۴)

در حدیثی از مفضل بن عمر نقل شده است كه حضرت صادق علیه السّلام فرمود: «وقتی از طرف خداوند به امام(عج) اذن ظهور داده شد ،خدا را به اسم عبری‌اش می‌خواند. آن گاه برایش سیصد و سیزده صحابی برگزیده می‌شود كه هم چون ابرهای پراكنده پاییزی‌اند. آنها فرماندهان و پرچم داران سپاه حضرت می باشند. برخی از ایشان شبی از بستر خود جدا می‌شوند و صبحگاهان در مكه خواهند بود و بعضی دیگر در روز روشن در میان ابرها سیر می‌كنند و اسم آنها و پدرشان و مشخصات ظاهری آنها معلوم است.( ۵)

در حدیث دیگری از قول آن حضرت كه شیخ صدوق به سند خود از ابو بصیر آورده است ،مردی كوفی از امام صادق علیه السّلام پرسید: «چند نفر با قائم قیام خواهند كرد؟ چه برخی می‌گویند شمار آنها به تعداد جنگجویان بدر است. یعنی سیصد و سیزده نفر.» حضرت فرمود: او جز با گروه نیرومندان (اولوا القوه) قیام نخواهد كرد و آنها كمتر از ده هزار نفر نیستند.( ۶)

از نظركیفى(اوصاف و ویژگى‌ها)،ویژگی كلی یاران امام (عج) به این صورت است:

«یاران مهدی (عج) ، مرزبان دین خدایند و حافظان حدود او. در اجرای فرمانهای حق ، سخت و پی گیر و استوارند و در انجام دستورها و وظیفه ها، دستخوش احساسات و دوستیهای بی مورد واقع نمی شوند. قدرت و حشمت آنان را مغرور نمی كند و سنگدلی دشمنان ، ایشان را به افراط نمی كشاند. جنگهای مهیب و دشواریهایی نبرد، آنان را در عبادت سهل انگار نمی كند و تهی دستی ایشان را به مال اندوزی و تجاوز وا نمی دارد. نخستین شرط بیعت امام با یاران ، حافظت حدود خدا است.»(۷)
«از ویژگیهای بارز همراهان مهدی(عج) ، ایثار و مواسات است . وحدت مقصد و اخلاص نیت ، دلهایشان را با هم پیوند داده و یار و غمخوار یكدیگرند. آنان برای یكدیگر خود را به رنج افكنند و در بهره گیری از زیباییهای زندگی ، دیگران را بر خود پیش دارند و باید چنین باشند. پیروزی پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلم در گرو یاران ایثارگر و فداكار بود و همه قیامهای اصلاحگرانه تاریخ اسلام از چشمه مواسات بهره گرفت. از آن سو، از عوامل خانه نشین شدن امامان ، اندك بودن یاران موافق و فداكار بوده است.»(۸)

۴- پذیرش مردم

یكی دیگر از شرایط یك انقلاب و تحقق آن، پذیرش مردمی است. باید مردم رهبر انقلاب و برنامه‌های او را واقعاً پذیرا باشند. در غیر این صورت، حركت انقلاب به سرانجام مطلوب نخواهد رسید.
انقلاب امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز این شرط را لازم دارد. مردم باید به حدی از رشد و آگاهی رسیده باشند كه پذیرای حركت اصلاحی و قیام بزرگ منجی عالم بشریت باشند، تا هنگام قیام، او را پذیرفته و برای تحقق اهداف و برنامه‌های او همكاری كنند. (۹)

زیرا سنت الهى بر این است كه در صورت آمادگى بندگان،لطف و عنایت خود را از آنان دریغ نكند.ضمن این‌كه هیچ‌گاه این امر اجبارى نیز نخواهد بود؛بلكه وعده‌هاى الهى در صورت انتخاب و اختیار مردم تحقق خواهد یافت. چنانكه در آیه ۱۱سوره رعد می فرماید:

«ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیّروا ما بأنفسهم»؛ خداوند، سرنوشت قومی را تغییر نمی دهد، مگر آن كه آنان، آنچه را در خودشان است، تغییر دهند.

«در منابع دینى به منظور ایجاد چنین آمادگى و گسترش آن،ائمه علیهم السّلام به جامعه شیعى توصیه كرده‌اند كه در عصر غیبت،همواره حالت انتظار و آمادگى براى ظهور و یارى آن حضرت را داشته باشند و زمینه‌هاى دعوت و استقبال از ایشان را در جامعه پدید آورند.به همین جهت در فرهنگ شیعى،عصر غیبت را«عصر انتظار»به حساب مى‌آورند.(۱۰)

امام سجاد علیه السّلام مى‌فرماید:« مردمى كه در زمان غیبت مهدى عجّل اللّه تعالى فرجه الشّریف به سر مى‌برند و معتقد به امامت وى هستند و خود را آماده ظهور او كرده‌اند،بهتر و شایسته‌تر از مردم هر زمان دیگرند.»(۱۱)

«این برترى و فضیلت با توجه به شرایط خاص زمانى عصر غیبت است كه وظایف ویژه‌اى را بر عهده شیعیان مى‌گذارد،زیرا در چنین موقعیتى،ثبات قدم در راه آن حضرت و دفاع از مكتب تشیع كارى دشوار است.رسالت مهم شیعه در این دوران اولا:معرفت صحیح به آن حضرت و ترویج آن و ثانیا:عمل به وظایف و تكالیف فردى و اجتماعى و دورى از گناه و آلودگى به فساد است،زیرا هم‌چنان‌كه عمل به احكام دینى و اجراى امر به معروف و نهى از منكر در اصلاح جامعه و زمینه‌سازى براى ظهور حضرت موثر است،گناه و آلودگى به فسادهاى اخلاقى،سیاسى و اجتماعى نیز ظهور حضرت را به تأخیر انداخته،محرومیت جامعه از ایشان را بیشتر مى‌كند.»(۱۲)

امام (عج) در توقیع معروف خود به شیخ مفید (ره) مى‌نویسد:

«اگر شیعیان ما كه خداوند بر انجام طاعت موفقشان بدارد، در وفا كردن به عهد ما همدل بودند مباركی ملاقات ما از آن ها به تأخیر نمی افتاد و سعادت دیدار همراه با معرفت ما به سوی آن ها می شتافت. پس ما را از آن ها پوشیده نمی دارد مگر همان چیزها یی كه از آن ها به ما می رسد و ما دوست نداریم و از آن ها انتظار نداریم.»(۱۳)

هرچند« ظهور تنها و تنها با اراده الهی رقم می خورد ، اما خداوند ممكن است متناسب با اعمال اختیاری بندگان، در زمان ظهور امام عصر علیه السّلام تعجیل یا تأخیر نماید. »(۱۴)

منابع:

۱-مهدویت،پرسش ها و پاسخ ها ،ص۱۶۷

۲- آفتاب مهر،۱۵۷

۳- همان،۱۵۸

۴-مهدویت،پرسش ها و پاسخ ها ص۱۶۸
۵-ترجمه تاریخ مابعداز ظهور ص۲۳۸به نقل از غیبت نعمانی ص۱۶۹

۶-همان ص۲۳۱ به نقل از كمال الدین شیخ صدوق(نسخه خطی)

۷-چشم به راه مهدی(عج)ص۳۸۳

۸- همان ص۳۸۱

۹- آفتاب مهر،۱۵۸

۱۰-مهدویت،پرسش ها و پاسخ ها ص۱۷۵

۱۱-بحارالانوارج۵۲ ص۱۲۲

۱۲- مهدویت،پرسش ها و پاسخ ها ص۱۷۶

۱۳- الزام النّاصب،ص ١٣۶؛یوم الخلاص،ص ١۶١

۱۴- بنی ‌هاشمی، محمد - راز پنهانی و رمز پیدایی،۳۷۶

نویسنده mohammad dadgari در 03:21 ب.ظ | نظرات()
دوشنبه 27 شهریور 1396 12:59 ق.ظ
I think the admin of this web site is genuinely working hard in support of his site, because here every information is quality based material.
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:47 ق.ظ
Superb post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?
I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Thank you!
شنبه 14 مرداد 1396 03:48 ب.ظ
Thanks in support of sharing such a pleasant idea, piece of
writing is good, thats why i have read it completely
یکشنبه 4 تیر 1396 10:34 ب.ظ
Hiya very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing ..
I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
I am glad to search out so many helpful info here within the post, we want develop extra
strategies on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 03:08 ب.ظ
You could certainly see your enthusiasm within the article you write.
The world hopes for more passionate writers like you who are
not afraid to say how they believe. Always follow your heart.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 06:26 ق.ظ
Hello! I just would like to give you a huge thumbs up for your
great info you have got right here on this post.
I'll be coming back to your web site for more soon.
چهارشنبه 16 فروردین 1396 08:46 ق.ظ
Definitely consider that that you stated. Your favorite justification appeared to be
at the web the easiest factor to have in mind of. I say to you, I
definitely get annoyed whilst other folks consider worries that they plainly do not understand about.
You managed to hit the nail upon the top as smartly as defined out the entire thing without
having side-effects , folks can take a signal. Will likely be back to get more.
Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir

موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
پیوندهای وبگاه
طراح قالب
ثامن تم
برچسب‌ها
نظرسنجی
از چه نوع عزاداریی استقبال می کنید؟